16 Mart 2013 Cumartesi

Okunan Kitaplar

1. Jean Christophe Grange / Sisle Gelen Yolcu


Ben gölgeyim. 

Ben avım. 

Ben katilim. 

Ben hedefim. 

Kurtulmak için tek çarem var: diğerinden kaçmak. 

Peki ya diğeri de bensem? 


Kitabın konusuna yer verilmediği halde gözlerim kapatıp almıştım bu kitabı. Cumaova'sı yönünden Karşıyaka'Ya giden metronun içinde Kalabalığın gözlerini bana diktiği zaman ilk sayfayı çevirdim ve bir anda kendimi alıkoyamadım okumaktan. Spoiler vermeden direk konusuna geleyim ; bir psikiyatrist var ve bir cinayet zanlısının tedavisini üstlenirken bir yandan da cinayeti araştırmaya koyuluyor. Cinayet zanlısı hiç bir şey hatırlamıyor ama yinede karısı bildiği kadınla sahilde yürürken vuruluyor ve gözlerine inanamayan Mathias ( Kahramanımız) adamlardan kaçmak için bin bir badire atlatlıktan sonra bir trene biniyor. Üstü başı kendine yakışmayacak biçimde milletten gözlerini kaçırarak evine gitmek isterken bir adam kendisini tanıdığını ve eğer tekrar konuşmak isterse diye kartını uzatıyor. Tylar orada kopuyor. Her sayfası özenle yazılmış hiç bir detay atlanılmamış ve akıcılığı sel gibi akıyor. Teyzemin evinde oturup 200 sayfa okuduğumu biliyorum. Sonu tahmin edilemeyecek kadar şaşırtıcı konusu kadar ama vereceğiniz ve okumak için harcayacağınız zamana değer!
Mathias sen gerçek bir doktorsun diyebiliyorum sadece.. 


2.  Asi  - Thomas E. Sniegoski 


Asi melek.  Cennetten düşen meleklerle fanilerin çocuklarına Nefilim denir. Aaron corbet o nefilimlerin en güçlüsüydü. Çünkü ona yarı melek güçlerinin yanında affetme yetisi verilmişti. Düşman ve Av melek olunca savaş kaçınılmaz oluyor. Siyah kanatlarıyla ortaya çıktığından beri diğer düşmüş meleklerin ve katledilen ailesi ile kaçırılan kardeşinin peşine düşen Aaron'un hikayesi anlatılıyor. Altın iplikle dikilen yaralarıyla melekler düşmanken bile kendi nedenleriyle haklılar. Güçler ve Düşmüşlerin arasındaki köprü Aaron'un hikayesini okumak gerçekten sizi o dünyaya götürüyor. Bir çırpıda okuduğum kitaplardan. 
3.  Asi 2  - Thomas E. Sniegoski Aaron, köpeği Gabriel ve yol arkadaşı Camael ( eski güçlerin komutanı) Arie'yi bulmuşlardır ama bu sefer görevleri daha zordur. Arie'de düşmüş melekler düşman gözlerle onları esir almıştır ve güçler daha da güçlenmiştir.( Çok saçma geldi yazınca)

Nefilimler çoğalıyor bu kitapta ama yine spoiler vermeyeceğim. Aaron gerçek babasını öğreniyor ve bu sizi şaşırtmıyor aslında yani ben şaşırmadım. Melekler yine güçlü ama günahları işlemekten çekinmiyorlar. Neden diye sorulduğunda güçlerin komutanı şöyle diyor ; "Hepsi Tanrı için. " Vercihel'e acıyor insan ama onun cezasını bir çok kere dövüştüğü Aaron değil Tanrı verecek. Kitabın son sayfalarında bitmesin diye içinizi geçiriyorsunuz ama bitiyor. Merak etmeyin kitap 5 cilt. Yakında 3.cildide çevirilecek.  
4. Psikiyatrist   - Wulf Dorn 


 Yazarın tek sorunu Türkler herhalde. Bir kaç sayfa boyunca alay dolu yazılarını okumak zorunda kaldım. Sanki Türkler hiç almanca konuşamıyormuş gibi! Evet yazarımız alman. Ve tabii ki kahramanımız bir kadın. Sevgilisini uğurladıktan sonra havalanın dan çalıştığı kliniğe gidiyor. Orda sevgilisinin bıraktığı bir hasta var. Psikiyatristimiz kadına yaklaşmaya çalışıyor ama kadın içine kapanık sorunlu ve pis kokuyor. Kadın hastasını bırakarak diğer gün ilgilenmeye karar veriyor. Ama oda ne ? Kadın ortalarda yok. Kaçabilmesi imkansız. Onun hakkındaki bütün dosyalar kayıp. Psikiyatr takip edilip tehdit ediliyor o günden itibaren. Bu olayı araştırıyor ama hep yanlış yolda. İlerleyen sayfaları sırf bitirmek için okudum. Sonu güzel ve tahmin edilemiyor ama beni sıktı doğrusu. Ortalarında duraklıyor ve sonradan golü çakıyor yazar. Yinede konusu iyi. Ama kahramanlar inandırıcı değil. Yinede okuyabilirsiniz tabiğ.
5. Buz gibi Soğuk   - Tess Gerritsen 


  
Hayalkırıklığına uğradığım kitaplardan biri. Rizzolli ve İsless dizisinin kahramanlarının kitabı. Adli tabib isless bir konferansa gidiyor ve bir kaç gün için çıktığı dağ gezisinde başına gelmedik kalmıyor. Ben okurken inanılmaz derecede sıkıldım. Karakterlerin ölme sebepleri çok saçma ve Maura'nın arkadaşı Doug'a ne olduğunu anlamadım. Adam onları kurtarmak için yardım ekibi bulmaya gitti ama ne olduğu söylenmedi. Onun peşinden Maura gitti ama kurtarıldı hemde bir 14 yaşında bir çocuk tarafından. Ruhani bir grubun hikayesini de ele almış. Erkekler bir sürü eşe sahip olabiliyor yaş konusu sorun olmadan. Genç delikanlılar ise sürülüyor ordan. Ama kitap sürekli kendini tekrarlıyor. Belkide önceki kitapları okumadığım için bana öyle gelmiş olabilir ama  o kadar yavaş ve durgun ki anlatım bir kaç kere vazgeçtim okumaktan. Yinede okumak isteyenler okuyabilir..5. Taht Oyunları - George R.R. Martin


Bu kitabı ben yazmalıydım! 800 Sayfaya sığdırılan o kadar güzel bir dünya var ki. Elime aldığımdan beri sadece derslerde ve okulda okuyordum. Soran herkese konusunu anlatmak bıktırdı beni ama bunu bir kere daha sizin için yapacağım. Yedi Krallık adlı bir diyar ve orda yaşamlarını sürdüren bir çok hanedanın dünyasına hoşgeldiniz. Ejder kral Targaryen, Ulu kurtlar olan Starklar ve Altın Aslanlı Zengin Lannisterler. Ejder kralı öldürüp yerine geçen Barathon hanedanından Kral Robert eski dostu Eddard Stark'ı ziyarete gidiyor ve onu Kral Eli ( vezir gibi) ilan ediyor. Kışyarı Lordu Eddark stark önce kabul etmiyor ama sonra çocuklarının geleceği için kabul ediyor. Kraliçe ve ikiz kardeşinin ensest ilişkisini gören Bran Stark ( Stark hanedanın Altair ve Ezio'su.) Kulelere tırmanıp hiç düşmezken kral katili Jaime tarafından kuleden atılıp kötürüm kalıyor. Eddark Stark'ın gayri meşhur oğlu Jon Kar ( sana piç diyemiyorum Jon <3 ) kışyarını bırakıp kara kardeşlere katılmak üzere diyarı koruyan Sur'a gidiyor. Onurlu, gururlu Eddard'ımız entrika ve oyunlara hiç gelemiyor ama Kral toplarına vardığında peşini bırakmayan ihanetlere maruz kalıyor. Hanedanın gerçek varisi Targaryen kardeşler dar denizin ötesine gidip oradan krallığı geri almak isteyen viserys ve küçük kardeşi Daenerys targaryen' in hikayesinide unutmamak lazım. Kraliçenin kardeşi Tyrion Catelyn Stark tarafından kaçırılıyor ve Bran'ı ve önceki Kral Eli'ni öldürmekle suçlanıyor. ( Jon Arryn) Kral Eli (Eddard) Jaime ile dövüşüp yaralanınca Kral Robert ölüyor ve başa Eddard'ın geçmesini istiyor tabiki Joffrey büyüyene kadar ama Cersei ( Kraliçe) o kadar aptal değil ve olaylar gelişiyor. Tabiki anlattığım kadar az hanedan yok. Kitabı ilk elinize aldığınız zaman isim kargaşası başlıyor. Ama sonra oturuyor ve isimler geçtiği zaman kimin kim olduğunu biliyorsunuz. Herkes birbirinin kuyusunu kazıyor ve kime güveneceğinizi bilmiyorsunuz. Ana karakterler bile ölürken kitapta anlatılan ölümler bişey yapmıyor size. Ama bir süre sonra isimler uydurulmuş gibi geldi bana gerçi o kadar büyük bi dünya kurarsan isimleride sallamak zorunda kalırsın. Her hanedanın adını ve simgesini akılda tutmak gerekiyor çünkü bir süre sonra karıştırabiliyorsunuz. İkinci kitabın 1.kısmındayım ve 2.kısımı okumak için sabırsızlanıyorum. Eğer lotr seven biriyseniz buna aşık olacaksınız!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Free Website templateswww.seodesign.usFree Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver